Za każdym razem, gdy pacjent dostaje diagnozę cukrzycy typu 2, chorób serca lub którejkolwiek z chorób powiązanych z metabolizmem, pierwszą radą jest korekta stylu życia na zdrowszy. Okazuje się, że przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, nie tylko pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia i metabolizm, ale również może zapobiec lub opóźnić rozwinięcie się demencji.
Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analizy zmian w mózgu u 586 osób, które dożyły średniego wieku 91 lat. Naukowcy porównali ich styl życia i sprawdzili, jak się on miał do zdolności poznawczych na krótko przed śmiercią i objawów demencji w mózgu, takich jak złogi białkowe czy przepływy w naczyniach mózgowych.
Okazało się, że osoby, które prowadziły zdrowy tryb życia, pozostały sprawne umysłowo, pomimo zmian w mózgu.
Oznacza to, że dbanie o swoją dietę, regularny ruch, niestosowanie używek, może budować „rezerwę poznawczą”, która pozwoli utrzymać zdolności poznawcze lub opóźni ich obniżenie. W ten sposób trochę oszukujemy biologię. Od wielu lat było wiadomo, że zdrowy styl życia przekłada się na mniejszą zachorowalność na demencję. Nie był natomiast znany mechanizm tej zależności.
Podczas przeprowadzonych badań okazało się, że każdy punkt „zdrowego trybu życia” przekładał się na lepsze zdolności poznawcze w zaawansowanym wieku. U zdrowo żyjących osób, nawet jeśli pojawiały się płytki białkowe czy upośledzenia przepływu, wynik zdolności poznawczych był wysoki. Jednocześnie w tej grupie ilość płytki amyloidowej była mniejsza o ponad 11%.
Warto wiedzieć, że nigdy nie jest za późno na to, żeby zacząć ćwiczyć, poprawić swoją dietę czy porzucić używki. Obecnie zaleca się co najmniej 150 minut aktywności tygodniowo. Osoby starsze, które przez długi czas były nieaktywne, powinny skontaktować się z lekarzem i/lub fizjoterapeutą przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Jeśli podobają się Tobie tworzone przeze mnie treści, będę wdzięczna za postawienie mi kawy 🙂
One thought on “Zdrowy tryb życia a demencja.”