Hormonalna terapia zastępcza jest wybawieniem dla wielu kobiet przechodzących przez menopauzę. Najwięcej mówiono o tym, że uwalnia pacjentki od dokuczliwych uderzeń gorąca. Po wielu zachwytach na początku, potem coraz więcej mówiło się o jej działaniach ubocznych. Jest to naturalny proces – po „sterylnych” warunkach prowadzenia badań klinicznych, lek zaczyna być stosowany przez zróżnicowaną populację. Wtedy mogą się pojawiać działania uboczne, które się nie zdarzyły lub były niedoszacowane w czasie badań. Czasem okazuje się, że lek jest przydatny w szerszym stopniu niż planowany – kilka razy o tym już wspominałam przy innych lekach. Dzisiaj napiszę o wynikach naprawdę małego badania, przeprowadzonego w klinice w Ontario.
Hormonalną terapię zastępczą przepisano 170 pacjentkom, z których 62% określało się jako „przygnębione”. Okazało się, że przyjmowanie HTZ wiązało się z poprawą nastroju, niezależnie od tego, czy pacjentka przyjmowała leki antydepresyjne czy nie. Z lekami przeciwdepresyjnymi działanie było synergistyczne (czyli wzajemnie się wspomagały). Wyniki tego badania podkreślają rolę hormonów w regulowaniu nastroju w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. Spadki nastroju mogą być również skutkiem zmian fizycznych, które zachodzą w tym okresie w ciele kobiety, a są skutkiem zmian hormonalnych w jej organizmie.
Okazało się również, że korzyści w zakresie poprawy nastroju dotyczyły wyłącznie kobiet, u których menopauza była wynikiem naturalnego procesu. Niestety, kobiety, które ją przechodziły z powodu leczenia nowotworu lub operacji nie odczuwały poprawy w tym zakresie.
Pamiętajcie proszę, że preparaty HTZ są lekami. O ich wprowadzeniu decyduje lekarz po badaniu i rozmowie z pacjentką. Mają one działania uboczne, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego stosowanie ich „na próbę” od koleżanki może być zwyczajnie niebezpieczne. Powyższy tekst nie jest poradą medyczną.
Jeśli podobają się Tobie tworzone przeze mnie teksty, będę wdzięczna za postawienie mi kawy
Piśmiennictwo
Hormone Replacement Therapy Could Ease Depression Around Menopause