Jeszcze pokolenie – dwa temu pomoc dziadków przy wnukach, to była raczej norma niż wyjątek. W obecnych czasach, większość dziadków jeszcze pracuje. Jeśli nie – coraz częściej realizują się w inny sposób, niż pomagając przy wnukach. Okazuje się, że ma to zauważalny wpływ na zdrowie psychiczne młodych mam.
Chciałabym, żebyście na ten wpis patrzyli z odpowiedniej perspektywy – pomoc osób postronnych jest wsparciem w chorobie, a nie lekiem. Pozytywnego wpływu na matkę na pewno też nie będzie miało podtrzymywanie toksycznej więzi. Depresja poporodowa jest chorobą wymagającą psychoterapii, a czasami przyjmowania leków.
Badania o których dzisiaj piszę były przeprowadzone w Finlandii na 488 000 młodych mam zmagających się z depresją poporodową. Okazuje się, że spożycie leków przeciwdepresyjnych było największe wśród matek, których rodzice i teściowie mieszkali daleko lub sami byli schorowani i wiekowi. Gdy rodzice lub teściowie matki sami są chorzy i niedołężni, mogą również wymagać pomocy zamiast jej udzielać. Dodatkowo obciążające było rozstanie się z partnerem. W takiej sytuacji wiadomo, że pomoc bliskich często byłaby niezastąpiona.
Gdy matka nie może liczyć na pomoc partnera, często jest zmuszona podejmować dodatkową pracę, co z kolei może wpływać na jej potrzebę bycia z dzieckiem. W tej sytuacji nieraz jest niezbędna zmiana miejsca zamieszkania, co dodatkowo komplikuje sytuację życiową. To wyjaśnia dlaczego samotni rodzice są szczególnie narażeni na zawirowania w sferze psychicznej.
Nie zmienia tego fakt bogatej opieki państwa nad matkami, jak powszechny dostęp do ochrony zdrowia i usług socjalnych, a także dostęp do edukacji i niedrogiej opieki dla dzieci. Osobom starszym są zapewniane niedrogie mieszkania z opieką.
Pomimo tak bogatego wsparcia od państwa, w dalszym ciągu widać bardzo silne powiązanie pomiędzy bliskością dziadków, ich wiekiem i zdrowiem, a używaniem antydepresantów przez matki. Wygląda na to, że sama wymiana wsparcia międzypokoleniowego ma znaczenie dla matek. Skandynawskie, niezwykle bogate wsparcie różnych instytucji dla rodziców, w tym tych samotnych, nie niweluje jego braku.
Badacze wskazali, że brakowało im odpowiedniego miernika wsparcia międzypokoleniowego. Miałby on określić rzeczywiste zaangażowanie dziadków w opiekę nad wnukami.
Jednocześnie badacze zapowiedzieli analizę wpływu wsparcia rodziców i teściów na bezdzietne kobiety chorujące na depresję.
Jeśli podobają się Tobie tworzone przeze mnie treści, będę wdzięczna za postawienie mi kawy 🙂
Piśmiennictwo:
When Grandparents Support Mom, Antidepressant Use Drops: Study