Wpływ wysokiego ciśnienia krwi u nastoletnich chłopców na ryzyko chorób sercowo naczyniowych w dorosłości

źródło: pixabay.com

Przeprowadzone w wielu krajach badania obserwacyjne pokazują, że nastoletni chłopcy, którzy w wieku osiemnastu lat mają ciśnienie krwi wyższe niż 120/80 mm Hg, są narażeni w dorosłości na większe ryzyko wystąpienia udarów, zawałów serca i śmierci z ich powodów.

Ta sytuacja pokazuje, że nie można lekceważyć kontroli ciśnienia krwi w grupie nastolatków. Pozwoli to na odpowiednio wczesną interwencję, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia tych zdarzeń. Częstość kontroli ciśnienia krwi w tej grupie wiekowej różni się w zależności od kraju i indywidualnych preferencji lekarzy, różne są też wytyczne.

Bez odpowiedzi na razie zostaje pytanie, jak należy leczyć nadciśnienie u nastolatków, na pewno należy je połączyć z modyfikacją stylu życia, oceną wystąpienia innych czynników ryzyka sercowo- naczyniowego (choroby towarzyszące) oraz ogólnego ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych.

Epidemia otyłości może być jednym z czynników wpływających na częstość wystąpienia nadciśnienia u młodzieży. Trzeba podkreślić, że styl życia odgrywa główną rolę w rozwoju nadciśnienia przez całą jego długość. Tych czynników nie można rozdzielić – niezdrowa dieta i niska aktywność fizyczna leżą u podstaw rozwoju otyłości, a ta prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Kolejnym czynnikiem, szczególnie ważnym u młodzieży może być nadmierna aktywacja układu współczulnego- te rozważania pokazują, że mechanizm powstawania nadciśnienia u młodzieży nie jest do końca poznany.

Wyciągnięcie powyższych wniosków odbyło się na podstawie analizy danych 1,4 miliona mężczyzn, którzy byli w szwedzkiej armii w latach 1969-1997, ich średni wiek wynosił 18 lat.

Wśród tych mężczyzn, 29% miało podniesione ciśnienie krwi (120-129/80mm Hg), a 54% – wysokie (ponad 130/80 mm Hg). American Heart Association określa prawidłowe ciśnienie krwi jako nieprzekraczające 120/80 mm Hg.

Ponad pięćdziesięcioletni okres analizy zdarzeń sercowo-naczyniowych pokazał, że 10% mężczyzn z grupy z wysokim ciśnieniem, przeszło poważny incydent sercowo-naczyniowy przed emeryturą. Z grupy z ciśnieniem poniżej 120/80 mm Hg, żaden z mężczyzn nie przeszedł takiego incydentu.

Wnioski z powyższych badań zostały opublikowane 26. września w Annals of Internal Medicine

Autorzy badania podkreślają konieczność wprowadzenia działań na wielu poziomach – politycznym, edukującym rodziców oraz promującym aktywny tryb życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia powinno być łatwe i dostępne dla każdego i na każdą kieszeń.

W sytuacji, gdy osoby z wyższych grup ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych można identyfikować już w wieku nastoletnim, pozwala to również wprowadzić wcześniejsze interwencje zapobiegające tym zdarzeniom. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi przez całe życie powinno być tutaj ważnym celem. Potrzebne są również badania obejmujące kobiety.

Źródło:

Teen Boys With High Blood Pressure Face Danger Decades Later

Jeśli podobają się Tobie tworzone przeze mnie treści, postaw mi kawę

Magister Melisa

Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem specjalistką w dziedzinie farmacji klinicznej, oprócz tego ukończyłam podyplomowe studia z opieki farmaceutycznej w geriatrii. Ciągle się dokształcam :) Szczęśliwa matka i mężatka. Wolne chwile spędzam na łonie natury - pieszo lub konno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *