Przeprowadzone w wielu krajach badania obserwacyjne pokazują, że nastoletni chłopcy, którzy w wieku osiemnastu lat mają ciśnienie krwi wyższe niż 120/80 mm Hg, są narażeni w dorosłości na większe ryzyko wystąpienia udarów, zawałów serca i śmierci z ich powodów.
Ta sytuacja pokazuje, że nie można lekceważyć kontroli ciśnienia krwi w grupie nastolatków. Pozwoli to na odpowiednio wczesną interwencję, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia tych zdarzeń. Częstość kontroli ciśnienia krwi w tej grupie wiekowej różni się w zależności od kraju i indywidualnych preferencji lekarzy, różne są też wytyczne.
Bez odpowiedzi na razie zostaje pytanie, jak należy leczyć nadciśnienie u nastolatków, na pewno należy je połączyć z modyfikacją stylu życia, oceną wystąpienia innych czynników ryzyka sercowo- naczyniowego (choroby towarzyszące) oraz ogólnego ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych.
Epidemia otyłości może być jednym z czynników wpływających na częstość wystąpienia nadciśnienia u młodzieży. Trzeba podkreślić, że styl życia odgrywa główną rolę w rozwoju nadciśnienia przez całą jego długość. Tych czynników nie można rozdzielić – niezdrowa dieta i niska aktywność fizyczna leżą u podstaw rozwoju otyłości, a ta prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.
Kolejnym czynnikiem, szczególnie ważnym u młodzieży może być nadmierna aktywacja układu współczulnego- te rozważania pokazują, że mechanizm powstawania nadciśnienia u młodzieży nie jest do końca poznany.
Wyciągnięcie powyższych wniosków odbyło się na podstawie analizy danych 1,4 miliona mężczyzn, którzy byli w szwedzkiej armii w latach 1969-1997, ich średni wiek wynosił 18 lat.
Wśród tych mężczyzn, 29% miało podniesione ciśnienie krwi (120-129/80mm Hg), a 54% – wysokie (ponad 130/80 mm Hg). American Heart Association określa prawidłowe ciśnienie krwi jako nieprzekraczające 120/80 mm Hg.
Ponad pięćdziesięcioletni okres analizy zdarzeń sercowo-naczyniowych pokazał, że 10% mężczyzn z grupy z wysokim ciśnieniem, przeszło poważny incydent sercowo-naczyniowy przed emeryturą. Z grupy z ciśnieniem poniżej 120/80 mm Hg, żaden z mężczyzn nie przeszedł takiego incydentu.
Wnioski z powyższych badań zostały opublikowane 26. września w Annals of Internal Medicine
Autorzy badania podkreślają konieczność wprowadzenia działań na wielu poziomach – politycznym, edukującym rodziców oraz promującym aktywny tryb życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia powinno być łatwe i dostępne dla każdego i na każdą kieszeń.
W sytuacji, gdy osoby z wyższych grup ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych można identyfikować już w wieku nastoletnim, pozwala to również wprowadzić wcześniejsze interwencje zapobiegające tym zdarzeniom. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi przez całe życie powinno być tutaj ważnym celem. Potrzebne są również badania obejmujące kobiety.
Źródło:
Teen Boys With High Blood Pressure Face Danger Decades Later
Jeśli podobają się Tobie tworzone przeze mnie treści, postaw mi kawę