Halitoza- prosty do rozwiązania problem?

Dzisiaj napiszę kilka słów o problemie uważanym przez wielu za prozaiczny – przewlekłym, nieświeżym oddechu, ostatnio popularnie nazywanym halitozą. Z przypadłością tą zmaga się nawet jedna na cztery osoby, więc jest to sprawa, której warto się dokładniej przyjrzeć.

Zacznijmy od podstaw – przyczyny

Halitoza, jak wiele schorzeń, może pojawiać się z różnych powodów, od błahych i łatwych do usunięcia, po naprawdę poważne. Zaczynamy!

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – temat rzeka- mamy tutaj nieprawidłowe i zbyt rzadkie szczotkowanie, niestosowanie nici dentystycznych i dodatkowych zabiegów higienizacyjnych. W konsekwencji mogą wystąpić:
    -próchnica;
    -schorzenia dziąseł (zapalenie dziąseł, zapalenie ozębnej);
    -zwiększenie ilości bakterii w jamie ustnej;
  • Refluks
  • Infekcje płuc, gardła i nosa;
  • suchość w jamie ustnej;
  • jedzenie, które zalega w migdałkach;
  • cukrzyca;
  • nowotwory szyi i głowy;
  • syndrom Sjorgena;
  • schorzenia nerek i wątroby.

    Jak widać- przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele, co nie zmienia faktu, że najczęściej jesteśmy w stanie powalczyć z przyczyną brzydkiego zapachu bez pomocy lekarza. Ja dzisiaj podam wam pięć sposobów, jak zniwelować ten problem 🙂 Oczywiście, dotyczy to błahych powodów, w tych poważniejszych, zawsze podstawą jest walka ze schorzeniem głównym, pod opieką lekarza prowadzącego.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

  • Regularnie szczotkuj zęby. Być może rada trywialna, ale bardzo skuteczna- zęby szczotkujemy co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Używamy szczoteczek o miękkim włosiu, wymieniamy je co trzy do czterech miesięcy.
    Nitkowanie zębów jest równie ważne, jak szczotkowanie, bo usuwa resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych i zapobiega rozwijaniu się w nich bakterii. Zęby nitkujemy co najmniej raz dziennie. Osobiście posiłkuję się również irygatorem (po nitkowaniu), co dodatkowo wzmacnia efekt.
    Pomocne będzie też stosowanie płynów do płukania jamy ustnej – najlepiej bez alkoholu.
  • Nie zapominaj o szczotkowaniu języka- pozwala to usunąć z jego powierzchni bakterie odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego, a także nieświeżego oddechu. W sklepach są dostępne specjalne skrobaczki/ czyściki do tego celu. Najlepsze będą takie, które są wykonane z miedzi, stali nierdzewnej lub plastykowe.
  • Walcz z suchością w ustach-tutaj mamy wiele różnych sposobów – podstawowym jest odpowiednie nawodnienie – pij dużo wody! Dodatkowo możesz się posiłkować żuciem gumy bez cukru lub ssaniem cukierków. W aptekach są dostępne również spraye i tabletki nawilżające jamę ustną. Jeśli mierzysz się z suchością w jamie ustnej, powinieneś unikać stosowania wyrobów tytoniowych, kawy, a także napoi słodzonych – mają one tendencję do wzmagania suchości w jamie ustnej.
  • Pokochaj liście pietruszki i imbir 🙂
    Jedzenie tych dwóch przypraw również pomaga walczyć z nieświeżym oddechem, O ile liście pietruszki są znane z tego od dawna, to imbir dołączył do niej niedawno. Badania pokazały, że 6-gingerol, zawarty w imbirze, rozkłada związki odpowiadające za brzydki zapach w jedzeniu, zajmuje mu to dosłownie sekundy.
  • Uważaj, co jesz. Cóż, kto nie uwielbia czosnku, niech pierwszy rzuci kamieniem – ja go po prostu kocham, ale staram się unikać, jeśli gdzieś wychodzę w ciągu najbliższych trzech dni. Na czarnej liście jest też cebula. Problem może być potęgowany przez napoje i pożywienie z dodanym cukrem. Dlatego, jeśli mamy ten problem, warto nawet przepłukać po deserze usta.


    Powiedzmy sobie szczerze – nieświeży oddech z ust to problem najczęściej higieniczny. Jeśli pomimo stosowania się do ogólnych zasad prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, dalej masz problem z brzydkim zapachem z ust, udaj się do stomatologa oraz lekarza pierwszego kontaktu, pomogą oni ustalić jego przyczynę.

Źródło:

Dzisiaj posiłkowałam się artykułem: https://www.drugs.com/news/rid-bad-breath-112120.html?utm_source=ddc&utm_medium=email&iutm_campaign=Daily+Mednews+++April+25++2023&utm_content=How+to+Get+Rid+of+Bad+Breath&hash2=17dc50de15bf2c86e295aa39fa720c65

Dziękuję za czytanie moich treści, jeśli podoba się Tobie to, co piszę, będę wdzięczna za postawienie mi kawy

Magister Melisa

Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem specjalistką w dziedzinie farmacji klinicznej, oprócz tego ukończyłam podyplomowe studia z opieki farmaceutycznej w geriatrii. Ciągle się dokształcam :) Szczęśliwa matka i mężatka. Wolne chwile spędzam na łonie natury - pieszo lub konno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *